ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 1 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Razvoj strateških komunikacijskih rješenja
t.gif (43 bytes)


Razmišljamo o temi – Ericsson Nikola Tesla za e-Hrvatsku

Razvoj komunikacija pospješio je razvoj društva, a visoko razvijena društva pokretaè su razvoja komunikacija. Godina je 2002., stanovnici Tokija prvi u svijetu koriste blagodati mobilnih komunikacija treæe generacije i najvjerojatnije se meðu njima, na prste jedne ruke, mogu nabrojati oni znalci telekomunikacija koji znaju da su im, meðu inima, i neka od komunikacijskih rješenja dizajniranih u Hrvatskoj omoguæila onakvu komunikaciju kakvu ostatak svijeta još uvijek doživljava samo u znanstveno-fantastiènim filmovima. Gdje je Zagreb, kada je o suvremenim komunikacijama rijeè, u usporedbi s Tokijem? Je li Ericsson Nikola Tesla, hrvatski isporuèitelj suvremenih komunikacijskih rješenja, usluga i opreme, oaza u hrvatskom okruženju? Koliko smo daleko od e-Hrvatske? Što Ericsson Nikola Tesla kao društveno odgovorni poduzetnik èini kako bi se naša zemlja probila meðu telekomunikacijski i informatièki razvijene zemlje?

O odgovorima na ova pitanja promišljali smo u društvu Željka Popoviæa, èlana tima za razvoj strateških komunikacijskih rješenja u Centru za projektiranje i komunikacijska rješenja (ETK/P).

Ericsson Nikola Tesla i e-Government

Krajem prošle godine priveden je kraju projekt nazvan Raèunalno-komunikacijska mreža tijela državnih uprava koji je okupio struènjake Hrvatskoga Telekoma (koji je slovio kao voditelj projekta), Ericssona Nikole Tesle, IBM-a u Hrvatskoj, zagrebaèkoga Fakulteta elektrotehnike i raèunarstva te nekih drugih manjih kompanija koje se bave komunikacijama i informatikom. U sklopu toga projekta definirani su zahtjevi na komunikacijsku mrežu koja bi u skoroj buduænosti trebala podržavati koncept informatizacije vladinih uprava. Dobrobiti za društvo u cjelini su velike, a one, izmeðu ostaloga, ukljuèuju i uspostavu mreže usluga za graðanstvo koje æe osigurati lakše, jednostavnije, izravnije i brže komuniciranje s tijelima javne uprave. To æe znaèiti da, primjerice, trebate li rodni list neæete više morati odlaziti u matièni ured, veæ æete sve moæi riješiti sa svojega raèunala putem Interneta. Ali,…

“Neke statistike pokazuju da svega 6% stanovnika u Hrvatskoj koristi Internet, što znaèi da smo u tome pogledu znatno ispod europskoga prosjeka. Naravno, razlozi za to su višestruki, od nedovoljne razine informatièkoga znanja do niskoga bruto prihoda po glavi stanovnika. Kako bi postigli veæi stupanj informatizacije društva nužno je da država definira poticajne mjere u tome podruèju, kako je to uobièajeno u nekim razvijenim zemljama,” istièe Željko Popoviæ.
Korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije u svakodnevnome životu, u onoj mjeri i na onoj razini kakva je to veæ praksa u razvijenim zemljama, osnovni je preduvjet za prikljuèivanje Hrvatske razvijenome svijetu. Primjena informacijske i komunikacijske tehnologije omoguæit æe poveæanje kvalitete življenja, te može biti temeljem gospodarskoga napretka i smanjenja troškova državne uprave.
Gdje je u toj prièi Ericsson Nikola Tesla? Evo što o tomu misli Željko Popoviæ:
“Za Ericsson Nikolu Teslu kao isporuèitelja suvremenih komunikacija veoma je važno sudjelovanje u procesima informatizacije hrvatskoga društva buduæi da oni podrazumijevaju znaèajna ulaganja u izgradnju suvremene komunikacijske infrastrukture u zemlji. No, ti su procesi iznimno kompleksni, pa moramo za njihovo odvijanje predvidjeti dovoljno vremena. Ništa se ovdje ne može napraviti preko noæi. Primjerice, mi u Ericsson Nikoli Tesli još smo 1997. godine razraðivali koncept primjene komunikacijskih mreža u zdravstvu, ali se u javnosti o tomu tek u zadnje vrijeme ozbiljnije govori. Trebalo je èekati da se stvore odreðeni preduvjeti u društvu kako bismo informatizaciji zdravstva ozbiljnije pristupili. Na tome je podruèju nedavno najavljen novi projekt u kojemu æe Ericsson Nikola Tesla sigurno naæi svoje mjesto. Telemedicina ili e-zdravstvo je svakako snažni pokretaè telekomunikacijskih mreža. Suvremene višeuslužne mreže za prijenos podataka otvaraju prostor za nove komunikacijske usluge u raznim sferama ljudskoga djelovanja. Važno je pri tomu da isporuèitelji komunikacijskih rješenja, usluga i opreme, kakav je Ericsson Nikola Tesla, imaju na umu potrebe i moguænosti krajnjih korisnika. Zbog njih se, naime, sve i dogaða.”

J. Lonèar

 

 

[Željko Popoviæ]

Tehnièka podrška

©Copyright    

10-06-2002