ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 1 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Mirovinska reforma
t.gif (43 bytes)

Dragi čitatelji,

U želji da zaposlenici naše kompanije budu pravodobno i sveobuhvatno obaviješteni o mirovinskoj reformi u Hrvatskoj, još od svibnja prošle godine u “Komunikacijama” sustavno, gotovo svakoga mjeseca, objavljujemo članke na tu temu. Početno smo, naravno, načelno pisali o mirovinskoj reformi - razlici između postojećega i novog mirovinskog sustava, načinu funkcioniranja i provođenju novoga sustava, osnovnim razlikama i značenju svakoga od tri stupa reforme, obvezama i načinu prijave osiguranika, poreznim aspektima trećega stupa mirovinskog osiguranja i sl.

Od jeseni, kada je osnovana većina obaveznih mirovinskih fondova, rezervirali smo u kompanijskim novinama prostor za njihovu prezentaciju. Autori članaka bili su predstavnici fondova.

Naša je namjera bila osigurati zaposlenicima što bolje i kvalitetnije informiranje kako bi sami mogli procijeniti kojemu od fondova dati svoje povjerenje. Stoga ćemo u naredna dva broja “Komunikacija”, dakle, do 31.ožujka 2002. kada ističe rok prijave o slobodnom izboru, nastojati predstaviti još neke obavezne mirovinske fondove.

Posebno treba naglasiti da kompanija ni na koji način ne želi nametati izbor bilo kojega fonda, jer je to stvar isključivo osobnoga opredjeljenja svakoga pojedinca. Ujedno se ispričavamo ako je naša koncepcija informiranja, koja je uključivala predstavljanje fondova po redu pristizanja priloga, izazvala zabunu.

Istodobno skrećemo pozornost našim čitateljima da je na naslovnoj stranici kompanijskoga intraneta istaknuta tema o mirovinskoj reformi, a linkovi će vas odvesti na svaki od postojećih obaveznih mirovinskih fondova čiji je rad odobrila HAGENA (Hrvatska agencija za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja).

Redakcija

Izaberite sigurni mirovinski fond

Mirovinski fond Privredne banke Zagreb d.d. i Croatia osiguranja d.d.

Privredna banka Zagreb d.d., jedna od najsnažnijih banka u Hrvatskoj i Croatia osiguranje d.d., najveći osiguravatelj u zemlji zajednički su, kao ravnopravni partneri, osnovali društvo za upravljanje obveznim mirovinskim fondom. Ove dvije velike institucije udruženim snagama nude svojim budućim članovima sigurnost, stabilnost, pouzdanost, znanje i iskustvo u upravljanju novčanim sredstvima, odnosno, sve ono što je potrebno za sigurno upravljanje mirovinskim fondom.

Uz obvezni mirovinski fond, Croatia osiguranje d.d. i Privredna banka Zagreb d.d. svojim će klijentima pružiti i usluge dobrovoljnoga mirovinskog fonda čije je osnivanje u postupku. Osnovat će i mirovinsko osiguravajuće društvo koje će po umirovljenju zaposlenika preuzimati njihove ušteđene iznose iz mirovinskoga fonda i na temelju tih sredstava, odobravati im mjesečne isplate mirovina.

Na taj način ove dvije institucije pružit će svim svojim klijentima zaokruženu paletu usluga u vezi novoga mirovinskog sustava.

Zašto izabrati mirovinski fond PBZ Croatia osiguranja d.d.

Društvo za upravljanje obveznim mirovinskim fondom - PBZ Croatia osiguranje nastojat će svojim članovima također osigurati dva osnovna cilja svih mirovinskih fondova. Ti ciljevi su sigurnost i veličina prinosa za koji će društva za upravljanje uvećati njihova sredstva – što je prinos veći, više je i novčanih sredstava na osobnim računima, koja će, po odlasku u mirovinu, dati i veće mirovine osiguranicima.

Naši osnivači stavili su na raspolaganje društvu za upravljanje, odnosno, fondu svoje materijalne i ljudske resurse, a time i znanje, iskustvo i odgovoran pristup radu, te visoki stupanj odgovornosti i sigurnosti kakav se i inače njeguje u društvima osnivača.

Privredna banka Zagreb d.d.

Privredna banka Zagreb d.d. već je dugo vremena jedna od vodećih financijskih institucija na našim prostorima. Osnovana s prvenstvenim ciljem da bude financijska podrška hrvatskim gospodarskim subjektima u njihovu rastu i razvoju, uspješno je prolazila kroz sve teškoće prošloga sustava, potom je aktivno sudjelovala u procesu stvaranja hrvatske države, a do danas je izrasla u modernu financijsku instituciju, banku univerzalnoga karaktera.

Ulaskom stranoga kapitala talijanske bankarske grupacije IntesaBci, jedne od najvećih europskih bankarskih grupacija te s novom Upravom, Privredna banka Zagreb u posljednje tri godine, sigurno i ustrajno vraća primat u sve više različitih područja bankovnih usluga.

Danas, PBZ je banka s jednim od najvećih temeljnih kapitala među hrvatskim bankama i banka s golemom mrežom poslovnica koja pokriva područje cijele Hrvatske. U njen sastav ulaze i: Riadria banka d.d., Međimurska banka d.d., Laguna banka d.d., franšiza za American Express karticu koja drži 55 % tržišnoga udjela u našoj zemlji, PBZ Invest d.o.o. za upravljanje investicijskim fondovima, brokerska kuća PBZ Kapital d.o.o., PBZ Leasing d.o.o. te PBZ Nekretnine d.o.o.

Treba također naglasiti da Privredna banka Zagreb ide u korak s novim bankarskim proizvodima koji zahtijevaju najveću inovativnost i tehnološku zahtjevnost.

U domeni proizvoda i usluga koje su važne za mirovinsku reformu, odnosno, tržište kapitala i upravljanje sredstvima (asset management), grupacija PBZ-a također u mnogočemu pokazuje iznimne rezultate.

Primjera radi PBZ Invest d.o.o. za upravljanje investicijskim fondovima prije dvije godine osnovalo je prvi pravi otvoreni investicijski fond u Hrvatskoj - PBZ Novčani fond. Do danas PBZ Novčani fond je svojim ulagačima ostvario više nego značajne prinose, uz punu sigurnost i potpunu likvidnost. Za ilustraciju, 2000. godine ovaj fond je svojim klijentima ostvario prinos nešto viši od 12 %.

Croatia osiguranje d.d.

Croatia osiguranje najveće je osiguravajuće društvo u Hrvatskoj, prisutno na ovim prostorima od daleke 1884. godine, što je svojevrsni raritet i pokazatelj velike stabilnosti. Uspješno i stabilno prolazeći velike povijesne i socijalne krize, ovo je društvo danas još uvijek najveća, najuspješnija i najpoznatija osiguravateljska kuća u Republici Hrvatskoj koja drži više od 50 % hrvatskoga osiguravateljskog tržišta.

Temeljni kapital Croatia osiguranja od 442,887 milijuna kuna, zaračunata bruto premija od 2.337,01 milijuna kuna, tehnička pričuva od 3.318,41 milijuna kuna, te pričuva za štete od 2.189,10 milijuna kuna, su brojke kojima se niti jedan osiguravatelj u Hrvatskoj još ne može približiti.

U posljednje tri godine, s novom Upravom, pokazatelji ostvarene dobiti iz godine u godinu sve su bolji. Tako je 1998. godine ostvarena dobit od 49,50 milijuna kuna, 1999. godine 51 milijun kuna, a 2000. godine dobit je 65,11 milijuna kuna.

Poput PBZ u svijetu hrvatskoga bankarstva, tako i Croatia osiguranje u svijetu osiguranja posjeduje golemu mrežu koju čine 23 podružnice u svim većim gradovima Hrvatske, što klijentima osigurava globalnu nacionalnu prisutnost.

Navedene činjenice jamstvo su znanja i iskustva neophodnih za upravljanje mirovinskim fondom. Stoga, kada govorimo o stabilnosti, pouzdanosti, znanju i iskustvu u upravljanju financijskim sredstvima, što su bitne pretpostavke uspješnoga dugoročnog upravljanja mirovinskim fondom, tada zajednički ulazak Privredne banke Zagreb i Croatia osiguranja u mirovinsku reformu predstavlja značajan ulog u budućnost.

Dodatne besplatne pogodnosti

Na kraju, potrebno je spomenuti dodatne besplatne pogodnosti koje mirovinski fond PBZ Croatia osiguranja nudi svojim članovima, a to su:

  • bankomat kartica kojom će svaki član u bilo kojemu trenutku moći provjeriti stanje na svojemu osobnom računu kao i datum posljednje uplate doprinosa od strane svoga poslodavca te
  • pristup do detaljnih podataka o uplatama doprinosa, iznosu na osobnom računu te kretanju vrijednosti obračunske jedinice putem interneta.

Sve dodatne informacije mogu se dobiti na besplatnom telefonu 0800-365-365, na web stranici www.pbzco-fond.hr, u sjedištu Društva u Savskoj 28, te u bilo kojoj poslovnici PBZ-a, odnosno podružnici Croatia osiguranja.

Dubravko Štimac

Tehnička podrška

©Copyright    

18-05-2004