ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 01/2004.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Slatki okus pobjede
t.gif (43 bytes)


ETK Institut za telekomunikacije pobijedio s najboljim prototipom

Korporativna jedinica za razvoj temeljnih mreža (Core Unit Core Network Development - CCND) raspisala je sredinom 2003. natječaj za najbolji prototip koji se uz inovativnost mora odlikovati i mogućnošću profitabilnoga komercijalnoga korištenja na Ericssonovim tržištima. ETK Institut za telekomunikacije sudjelovao je na natječaju s dva rješenja - jedno se odnosilo na integrirani SIP protokol primijenjen na AXE poslužitelju, a drugo na DNS/ENUM i TGREP klijente, također primijenjene na AXE poslužitelju. Oba hrvatska prototipa su ušla u uži izbor među jedanaest najboljih i među sedam uspješno završenih rješenja prezentiranih žiriju koji je odlučio o pobjedniku. A u oštroj konkurenciji projekata iz korporacije pobijedilo je … rješenje naših stručnjaka za integrirani SIP protokol.

Svečana ceremonija proglašenja pobjednika organizirana je u Stockholmu 11. prosinca. Tom je prigodom Anders Wänman, direktor CCND jedinice, govoreći o pobjedničkom rješenju stručnjaka ETK Instituta za telekomunikacije, naglasio nove poslovne mogućnosti koje to rješenje otvara. Naime, integrirani SIP protokol koji je osmišljen u našoj kompaniji i predstavljen u sklopu spomenutoga korporativnoga natječaja, operatorima omogućuje jednostavnu i troškovno učinkovitu migraciju prema mrežama sljedeće generacije. Anders Wänman je u svom govoru zahvalio stručnom timu naše kompanije na kvalitetnoj i upečatljivoj prezentaciji njihovoga rješenja.

Rukovoditelj pobjedničkoga ETK/D prototip projekta, Predrag Pavić, iznimno je zadovoljan što je baš rješenje iz Hrvatske, osmišljeno prema ideji Vlade Vrlike, prepoznato kao najbolje u korporativnim istraživačko-razvojnim krugovima. Značajna je to preporuka za kompanijin Institut za telekomunikacije, a budući da će veoma skoro ETK rješenje za integrirani SIP protokol naći svoju primjenu u komercijalnim mrežama operatora s kojima Ericsson surađuje, ovim potezom osiguran je novi značajan posao za naše stručnjake. Uz to, uspješnim plasmanom svojega rješenja ETK Institut za telekomunikacije ušao je u novo područje, područje mreža sljedeće generacije, koje će u budućnosti imati veliki značaj u telekomunikacijama. Nakon što su se prvi dojmovi i uzbuđenja slegla, Predrag Pavić komentira:
"Ponosan sam što sam bio voditelj pobjedničkoga tima. Ovo je veliko priznanje za naš Institut, a također i priznanje za kvalitetan zajednički rad svih članova prototip tima. Naš uspjeh potvrda je naše inovativnosti i orijentiranost prema profitabilnim rješenjima za mreže sljedeće generacije. Naravno, pobjeda na natječaju za najbolji prototip nije kraj, već tek prvi korak prema dokazivanju kako je upravo naš prototip pravi izbor, imajući u vidu da nam tek predstoji izrada komercijalnoga rješenja."

Još jedan adut u rukavu

Ne zaboravimo, međutim, kako je i rješenje DNS/ENUM i TGREP klijenata, kao logična nadogradnja na SIP integrirani protokol, uspješno predstavljeno kao cjelovito rješenje s integriranim SIP protokolom. Prezentaciju je održao koordinator ETK/D prototipa i autor ideje, Vlatko Bolt. Njegovi dojmovi iz Stockhoma te razmišljanja o ovom tipu natječaja na kojemu je njegova ideja uvrštena među sedam najboljih su sljedeća:
"Značajan je bio i sam ulazak ETK/D rješenja među sedam najboljih, odnosno u finale natjecanja. Naš tim našao se u društvu najsnažnijih istraživačko-razvojnih centara u korporaciji. Demonstracije su održane u laboratoriju u Ericssonovom centru u Stockholmu, čiji nam je voditelj, Anders Nyman bio pri ruci tijekom priprema. Prema pravilima, nekoliko dana prije same demonstracije žiriju smo predočili osnovne podatke o našim rješenjima. Sva rješenja koja su ušla u finale su isti dan prezentirana najprije žiriju i VIP osobama, a nakon toga i svim zainteresiranim zaposlenicima EAB-a. Stručni tim našega Instituta za telekomunikacije u toj su prigodi uz Predraga Pavića i mene predstavljali i Zoran Kokolj, Zvonimir Naglić i Vladimir Sokol. Oba prototipa smo uspjeli prezentirati kao zaokruženi skup međusobno povezanih funkcija, poslužitelja i čvorova, što je naše demonstracije učinilo doista upečatljivima. Jedan od ključnih kriterija bio je i ekonomsko-komercijalni aspekt rješenja, što naš pobjednički SIP protokol i ima. Potvrde za to već su stigle jer je u okviru projekta EIN3.1 - Wireline 3.1 već u tijeku komercijalna implementacija toga protokola u AXE-u, utemeljena u potpunosti na našem rješenju. Do sada je Ericsson već potpisao tri ugovora za isporuku EIN3.1 sustava, pet ugovora je pred zaključenjem, a još pet je u razmatranju. Nakon proglašenja pobjednika u poslijepodnevnim satima organizirano je veselo druženje svih sudionika natjecanja, među kojima je s razlogom najbolje bio raspoložen naš tim iz Hrvatske. U proslavi su nam se pridružili i neke naše kolege i kolegice koji su trenutno na radu u Stockholmu, među kojima i naša 'SIP prototip kolegica', Ida Čelam."

J. Lončar

 

 

[Prvi red s lijeva na desno: Zoran Kokolj, Predrag Pavić, Ida Čelam i Zvonimir Naglić][Drugi red s lijeva na desno: Vlatko Bolt i Vladimir Sokol]

Tehnička podrška

©Copyright    

02-02-2004