ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 3 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
ERGONOMIJA - što je to?
t.gif (43 bytes)

USUSRET SVJETSKOME DANU ZDRAVLJA - 7. TRAVNJU

Bernardino Ramazzini, otac medicine rada, već je 1713 godine napisao: «Različite i mnogobrojne bolesti mogu se javiti kod radnika uslijed posla kojega obavljaju. Prvi uzrok (bolesti) pripisujem prirodi materijala koje koriste u radu, a drugi određenim naglim i nepravilnim kretanjima, te neprirodnim položajima zbog kojih je struktura tijela izložena opasnosti od raznih ozbiljnih bolesti».

Ako pogledamo u Klaićev riječnih stranih riječi, pod pojmom ergonomija možemo pročitati: složenica je grčkih riječi ERGON = djelo, čin, rad + NOMOS = običaj, red, zakon. To je znanstvena grana koja proučava odnos čovjeka i stroja u suvremenim uvjetima proizvodnje te nastoji uskladiti proizvodni rad i stroj s čovjekovim psihičkim i fizičkim mogućnostima i obratno.

Naravno u našem slučaju, umjesto stroja možemo govoriti – računalo, a umjesto proizvodnoga rada – procesi na računalu.

Drugim riječima, ergonomija se bavi kreiranjem radne opreme, postupka i okoline u kojima ljudi mogu postići maksimalni učinak bez nepotrebnoga izlaganja riziku od ozljede ili bolesti. Konačna svrha ergonomije, toga interdisciplinarnoga pristupa prilagođavanja rada čovjeku, jest olakšavanje rada, otklanjanje ili smanjivanje umora, iscrpljenosti i bola, povećanje sigurnosti radnoga mjesta te povećanje efikasnosti rada.

Stanje u Hrvatskoj

Republičko Ministarstvo rada i socijalne skrbi priprema donošenje Pravilnika o radu s računalima, u skladu s obvezom koja proizlazi iz Sporazuma o stabilizaciji i priključivanju Europskoj uniji. Pravilnik će se temeljiti na Smjernici Vijeća Europske zajednice 90/270/EEC o minimalnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima za rad s računalima, a obuhvatit će osnovne elemente takvoga načina rada: radni stol, radnu stolicu, podešavanje ekrana, držanje pri radu, prodor svjetla, pomoćna sredstva i sl.

Uz to, Zavod za normizaciju i mjeriteljstvo osnovao je Tehnički pododbor za ergonomiju DZNM/TO 94/PO 7 sa ciljem preuzimanja međunarodnih i europskih normi iz područja ergonomije. Radi efikasnijega rada osnovane su četiri radne skupine i imenovani njihovi voditelji te članovi. Za voditeljicu radne skupine Ergonomija radnoga mjesta imenovana je Gorana Lipnjak a članovi su stručnjaci iz Hrvatskoga Telekoma, Zagrebačke banke, Ministarstva rada i socijalne skrbi te Instituta za medicinska istraživanja.

Stanje u našoj kompaniji

U našoj kompaniji Odjel zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika, u suradnji s ostalim stručnim službama, brine i o osiguranju sve povoljnjih radnih uvjeta za naše zaposlenike. Uz nabavku funkcionalno dizajniranoga namještaja, podesivih stolaca, ekrana s niskom razinom zračenja, edukacije o zdravstvenim preduvjetima za očuvanje zdravlja nadamo se da naši zaposlenici neće izgledati kao zastrašujući «Homo computerus» niti nakon dugoga staža i svakodnevnoga rada za računalom. Predlažemo našim rukovoditeljima formiranje tima stručnjaka iz organizacijskih jedinica ETK/L, ETK/B/I, ETK/RF te ETK/RZ, čiji bi zadatak bio primjena ergonomskih načela pri radu s računalom. Budući da se mali broj naših zaposlenika bavi bilo kakvom vrstom rekreacije, smatramo da bi se zaposlenike trebalo dodatno motivirati za određene vrste fizičkih aktivnosti – sport, izleti i sl. Predlažemo i formiranje trim kabineta unutar naše kompanije, gdje bi se zaposlenici mogli opustiti, rekreirati, a konačno i više se međusobno družiti.

Revizijom procjene opasnosti koja je u tijeku, Upitnikom o ocjeni egronomskoga uređenja radnoga mjesta uz računalo obuhvatit će se svaka organizacijska jedinica, svako radno mjesto, svaki zaposlenik i svaki prostor. Tako će se dobiti detaljniji podaci o eventualnim problemima na pojedinim radnim mjestima što će pridonijeti daljnjim prijedlozima za unapređenje zdravlja naših zaposlenika.

G. Lipnjak

 

 

[homo computerus]

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2002