ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 4 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Korištenjem znanja od AXE do Cello platforme
t.gif (43 bytes)
ETK/D - Mrežno povezivanje (Connectivity)

Strateškom odlukom na razini korporacije o koncentraciji razvojno-istraživačkih centara u Ericssonu, našem je Institutu, točnije dijelu za Connectivity, povjerena odgovornost za razvoj svih proizvoda za pristup mrežama (NAP - Network Access Product) i to na Axe i Cello platformi. Odgovornost preuzimamo od dizajn centara u Norveškoj i Švedskoj. Proces preuzimanja odgovornosti treba se okončati do 27. svibnja 2002.
Činjenica da je korporativna odgovornost za razvoj kompletnoga pristupa mrežama povjerena Institutu Ericssona Nikole Tesle dokaz je da je ETK/D prepoznat na razini Ericssona kao sredina koja ima kompetentne, kreativne i mlade stručnjake koji će sinergiju svojih dosadašnjih znanja i vještina moći primijeniti u razvoju istih funkcionalnosti i na novim platformama. Dobivanje ovakve odgovornosti označava proboj naše kompanije na nove, otvorene platforme unutar korporacije Ericsson.

Prije nepuna dva mjeseca informirali smo vas o preuzimanju odgovornosti našega Instituta, preciznije ETK/D/TT (Traffic Control), za proizvode, pro-jekte i upravljanje nad Produkt Area TCS/F od dizajn centra u Danskoj.
Sada je na razini korporacije odlučeno da se odgovornost našega Instituta još više proširi. Jedan od ukupno tri organizacijska dijela našega Instituta, Mrežno povezivanje (Connectivity), kojim rukovodi Vlatka Maričić, dobiva odgovornost za razvoj svih proizvoda za pristup mrežama (NAP - Network Access Product) i to na Axe i Cello platformi.
Ovaj dio našega Instituta pripada Ericssonovu Connectivity području koje spada u korporativno globalno područje CCND (Core Unit Core Network Development) sa sjedištem u EAB/U u Stockholmu.
Stručnjaci našega Instituta koji se bave područjem Connectivity-a, dakle, razvojem veza između komunikacijskih mreža te između čvorova i mreže uključujući mrežno sučelje i centralu, dosada su radili na razvoju softvera za AXE platforme. Pri tome su imali odgovornost za COMRM (Communication RM), a sudjelovali su i na razvoju CONRM (Connection RM), te NAPRM (Network Access Product RM) u koji spadaju i uređaji za pristup mrežama PDH i SDH, kaže Vlatka Maričić.

Priznanje kompetencija naših stručnjaka

S proširenjem odgovornosti na razvoj svih proizvoda za pristup mrežama, naši stručnjaci, uz dosadašnju AXE platformu, počinju raditi i na Cello paketskoj platformi, točnije razvoju PHY podsustava. Odgovornost za razvoj NAPRM (AXE) i PHY podsustava (Cello) u procesu je preuzimanja od di-zajn centara u Norveškoj i Švedskoj što će se okončati do 27. svibnja 2002. Prema riječima Vlatke Maričić na razvoju PHY podsustava za Cello platformu radit će oko 25 naših stručnjaka iz Mrežnoga povezivanja. Naša sugovornica napominje da kompletna odgovornost za razvoj proizvoda za pristup mrežama, koju dobiva ETK/D, podrazumijeva sistemsku odgovornost za spomenutu funkcionalnost ranijih i budućih isporuka za Ericssonove platforme tj. odgovornost za kompletni proizvod (hardversku i softversku integraciju, verifikaciju i isporuku pro-izvoda), uvođenje funkcionalnosti (roll out), odgovornost za vođenje projekata te odgovornost za podršku kupcima za proizvode na terenu u smislu Help Deska i održavanja.Dobivanje ovakve odgovornosti znači proboj naše kompanije na nove, paketske platforme unutar korporacije Ericsson i veliko je priznanje našim stručnjacima jer su na razini korporacije prepoznate njihove kompetencije, konstatira Vlatka Maričić.

Cello paketska platforma

Što je Cello platforma? To je otvorena, generička platforma koja predstavlja svojevrstan Ericssonov prijelaz iz GSM-a u UMTS mrežu. Karakterizira je fleksibilnost, skalabilnost, modularnost i prilagođenost korisniku. Ova komunikacijska platforma podržava multimedijske usluge koje karakteriziraju treću generaciju mobilnih sustava (3G). Kako je temelj svake UMTS mreže Cello čvor, koji se s drugim čvorovima u mreži povezuje ATM linkovima, a kako je osnovna strukturna jedinica ATM-a ćelija (cell), tako je i nova paketska platforma dobila ime - Cello.
Svaki Cello čvor sastoji se od Cello platforme i aplikacijskoga dijela među kojima postoji veliki broj aplikacijskih veza unutar jednoga čvora, a iz Cello platforme izlaze ATM linkovi prema operateru ili susjednome Cello čvoru. Izvorno je Cello korišten u pristupnoj radio mreži kao platforma za RBS i RNC, te se u novoj mrežnoj arhitekturi na Cello platformi temelji i Media Gateway.
Cello platforma sastoji se od tri strukturna dijela - Core, Operation & Maintenance (O&M) te Network and Connection Handling (NCH) u kojemu, između ostalih, nalaze podsustavi AET i PHY. Upravo za razvoj PHY podsustava (Physical Line Termination) naši stručnjaci iz Instituta dobili su odgovornost na razini Ericssona.

AXE810

Vlatka Maričić također naglašava da su najnoviji proizvodi u području NAPRM, programska podrška za 155 Mbitni link realiziran na jednoj pločici ili poznat kao ET155-1 za ETSI i ANSI standarde, već ugrađeni u najnoviji Ericssonov sustav AXE810. Naši stručnjaci su, kao podrška, otišli na objekte u Kinu, gdje su znatno pridonijeli puštanju u rad AXE810 sustava za Cingular.
AXE810 posljednja je i najmodernija generacija centrala u obitelji AXE. Uspoređujući je sa starijim generacijama, treba reći da AXE810 donosi brojne novine počevši od sistemske arhitekture, preko tehnologije pa do sistemskih karakteristika. Na taj način prilagođava se potrebama pojedinih zemljama i različitih, pa i najzahtjevnijih, kupaca diljem svijeta.
Sistemska arhitektura temelji se na AM (Application Modularity) konceptu, što je pretpostavka za otvorenost sustava prema drugim platformama, odnosno, standardnom (industrijskom) softveru i sučeljima, ali također i pretpostavka za implementaciju sustava u moderne, slojevito građene višeuslužne, odnosno 3G mreže.
Posebna je vrijednost ovoga novog sustava to što je, usprkos znatnim promjenama, kompatibilan sa starim, a omogućava i ponovnu uporabu već raz-vijenoga softvera, pa čak i hardvera.
Kapacitet sustava je, uspoređujući ga s grupnim stupnjem BYB501, povećan za čak četiri puta, uz istodobno znatno smanjenje instalacijske površine. Primjerice, čvor dimenzioniran za promet od 10 000 Erlanga i 500 000 pretplatnika, sada zauzima manje od 2 kvadratna metra.

D. Kobsa

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2002