ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 4 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Od zaštite metala do zaštite ljudi od korozije
t.gif (43 bytes)

Zaštita na radu i zaštita zdravlja zaposlenika

Gorana Lipnjak, magistrica kemijskih znanosti i voditeljica Odjela zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika u našoj kompaniji, izabrana je krajem ožujka 2003., za predsjednicu Hrvatske udruge za unapređivanje zaštite na radu. Uz svoje 50-godišnje postojanje, to je jedna od najstarijih neprofitnih organizacija građana i pravnih osoba u Hrvatskoj. U suradnji s tijelima državne uprave, gospodarskim komorama, udrugama poslodavaca i sindikatima, kao i srodnim udrugama i ustanovama u zemlji i inozemstvu, ova Udruga nastoji ostvariti svoje ciljeve, a to su sigurniji uvjeti rada, sprečavanje nastanka ozljeda i pobola zaposlenih, humanizacija rada, zaštita zdravlja i zaštita čovjekova okoliša, zaštita od požara te sigurnost u prometu.
Izbor Gorane Lipnjak na ovu funkciju, povod je našem kratkom razgovoru.

Koji su Vaši planovi kao nove predsjednice Hrvatske udruge za unapređivanje zaštite na radu?
- Udruga okuplja stručnjake u zemlji koji se bave zaštitom na radu i zdravljem zaposlenih. Zalažemo se da se ovo područje kontinuirano unaprjeđuje i da dobije što važnije društveno značenje, jer mu ono objektivno i pripada. Sudjelujemo u izradi prijedloga o izmjenama i dopunama postojećih zakona i propisa iz područja radnoga i socijalnog zakonodavstva i svih drugih vezanih uz široki pojam zaštite na radu. Bavimo se daljnjim usavršavanjem stručnjaka koji profesionalno rade u području zaštite na radu, samozaštitom zaposlenika, organiziramo predavanja, tribine, seminare i savjetovanja, dajemo savjete, instrukcije i upute, bavimo se izdavačko-publicističkom djelatnošću itd.
Članovi Hrvatske udruge za unapređivanje zaštite na radu su pojedinci i tvrtke, a ukupno ih je oko dvjestotinjak.
Vjerujem da ću u iduće četiri godine mandata dati pozitivan doprinos radu Udruge s obzirom na dosadašnje iskustvo koje sam stekla u ovome području u našoj kompaniji, kroz rad u pet udruga u Hrvatskoj čiji smo članovi, Tehničkom pododboru za ergonomiju pri Državnom zavodu za normizaciju i mjeriteljstvo i tijekom sudjelovanja u radu kongresa i savjetovanja u zemlji i inozemstvu.
Inicirat ću otvaranje web stranice Hrvatske udruge za unapređivanje zaštite na radu kako bi se osuvremenila i poboljšala komunikacija s javnošću. Također ove godine planiram održavanje savjetovanja u koja bismo više uključili medicinu rada i to s temama koje opterećuju suvremenoga zaposlenika, primjerice problemom stresa. To su samo neki od kratkoročnih planova.

Kako se jedna inženjerka kemija snašla u području zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika?
- U Ericssonu Nikoli Tesli radila sam od 1973. godine kao šefica Odjela za kemijske tehnologije u Institutu. Tada je naša kompanija imala široku proizvodnu djelatnost, a kemijski laboratorij bio je važna karika u proizvodnome procesu. Uže područje moga rada bila je korozija i zaštita metala. Volim reći da i sada radim na sličnim poslovima, ali se bavim korozijom i zaštitom ljudi. Šalim se, naravno.
Ukidanjem proizvodnih poslova u ETK prestala je potreba za kemijskim laboratorijem. S obzirom da je 1996. donesen novi Zakon o zaštiti na radu kojim se od svih poduzeća i ustanova tražilo da posvete punu pozornost ovome području, prebačena sam na nove poslove. Završila sam tečaj i položila stručni ispit da bih se mogla baviti zaštitom na radu. Svojedobno sam bila i voditeljica znanstvenoga projekta na razini Republike Hrvatske i to iskustvo mi je uvelike pomoglo u drugačijem pristupu području zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika.
Ova promjena me veselila jer smatram da je to područje vrlo važno budući da opće zdravstveno stanje i zadovoljstvo zaposlenika imaju veliki utjecaj na bolje poslovanje.

Koji su daljnji planovi u Ericssonu Nikoli Tesli u području zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika?
- Srećom, inicijative Odjela zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika nailaze na razumijevanje i konkretnu potporu menadžmenta ETK što je vidljivo kroz dosadašnje ulaganje u specifičnu i proširenu zdravstvenu zaštitu zaposlenika, projekt "Liječnik na radnome mjestu", poticanje pravilnih ergonomskih načela rada i sl. Vjerujem da je program u našoj kompaniji već sada mnogo bogatiji od većine hrvatskih tvrtki.
Uz nastavak već započetih projekata, planiramo u 2003. "zaraditi" međunarodni certifikat OHSAS 18001 za sustav upravljanja zaštitom na radu i zaštitom zdravlja zaposlenika. Također bismo željeli otvoriti trim kabinet u krugu kompanije, organizirati redoviti dolazak oftalmologa, fizijatra, fizioterapeuta i psihoterapeuta za potrebe zaposlenih tijekom radnoga tjedna i dr. Na taj način kompanija Ericsson Nikola Tesla želi zadržati jednu od vodećih uloga i u području zaštite na radu i zaštite zdravlja zaposlenika u Hrvatskoj.

D. Kobsa

 

 

[Gorana Lipnjak]

Tehnička podrška

©Copyright    

08-05-2003