ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 5 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Ugovorena izgradnja informacijsko-komunikacijske
infrastrukture za Hrvatske željeznice
t.gif (43 bytes)
ETK/KI - ISP Accounts

Nakon više od šest mjeseci naporne procedure javnoga nadmetanja za izgradnju informacijsko-komunikacijske infrastrukture Hrvatskih željeznica naša je kompanija izabrana za isporučitelja opreme i rješenja u ovome zahtjevnom projektu. Ugovor su, u zadnjoj dekadi svibnja, potpisali Marijan Drempetić, predsjednik Uprave HŽ-a i Ake Enell, predsjednik ETK. Posao izgradnje ove infrastrukturne mreže na relaciji slovenska granica-Zagreb, uključujući i cijeli Grad, vrijedan je 17,75 milijuna kuna ili 2,39 milijuna eura.

Tim povodom razgovarali smo s Predragom Šeatovićem, menadžerom u ETK odgovornim za isporučitelje Internet usluga (ISP), koji je u pripremi ponude za ovaj natječaj i pregovorima s HŽ-om imao čelnu ulogu:

  • Izbor Ericssona Nikole Tesle kao isporučitelja opreme i rješenja za izgradnju složene informacijsko-komunikacijske infrastrukture HŽ-a veliki je uspjeh naše kompanije, tim više, jer je posao dobiven u oštroj konkurenciji. U natječaju su još sudjelovali Siemens, Končar, Infonet-projekt, Infosistem, Hermes-plus, EciTelekom i Kapsh.

Složen posao s rokom od 120 dana

Veliko nam je zadovoljstvo da je zahtjev u natječaju Hrvatskih željeznica bio izgradnja informacijsko-komunikacijske infrastrukture okrenute budućnosti te da je kupac na prvome mjestu insistirao na kvaliteti opreme i rješenja. Naša će kompanija ugraditi opremu firme Extreme Networks, a stručnjaci ETK su osmislili kvalitetna tehnička rješenja za prijenos govora, podataka i slika na lokalnoj razini HŽ-a koja će zadovoljiti sve njihove sadašnje i buduće komunikacijske potrebe.
Hrvatske željeznice su postavile vrlo kratke rokove. S obzirom na kompetencije i veliku snagu naših stručnjaka kao i kvalitetni odabir tvrtki-partnera, mogli smo garantirati završetak ovoga zahtjevnog posla u roku od nevjerojatnih 120 dana što je u HŽ-u sa zadovoljstvom prihvaćeno.

Opravdan ugled kompanije

Valja istaknuti da je naša kompanija za ovaj projekt angažirala tim stručnjaka i tako ponovno opravdala svoj ugled glede kvalitete, kompetencija i rokova. Treba odati priznanje članovima projektnoga tima iz ETK/P koji su radili na pripremi ove složene ponude, a to su Igor Vršlag, Zdravko Kasal i Kaća Tolj, na čelu s Goranom Ivančićem.
"I ovaj put smo dokazali da je Ericsson Nikola Tesla vodeći isporučitelj cjelovitih komunikacijskih rješenja na područjima za koje je odgovoran i to bez obzira na vrstu opreme," rekao je P. Šeatović.

Izgradnja u sedam razina

U skladu s projektom, nastavio je naš sugovornik, prvo će se izgraditi osnovica tj. položiti optički kabel i to uz kontaktnu mrežu HŽ-a koja služi za napajanje vlakova električnom energijom. Za taj posao ETK je angažirao poduzeće Dalekovod.
Sljedeća razina je izgradnja prijenosnoga sustava. Radi mogućega naglog rasta telekomunikacijskih potreba u budućnosti ponuđeno je Hrvatskim željeznicama suvremeno DWDM rješenje. Ono se zasniva na trenutačnom multipleksiranju 7 valnih dužina s mogućnošću automatskoga povećanja do 32 valne dužine prijenosa podataka po jednome optičkom vlaknu. Ovako zamišljen i riješen kapacitet transmisijskoga sustava omogućit će HŽ-u sigurnu i kvalitetnu budućnost s komunikacijskoga aspekta.
Jedan od zadataka iz natječaja bio je uskladiti se s ŽAT-om, postojećim sustavom telefonije koji koriste Hrvatske željeznice. Naš sugovornik je podsjetio da su taj sustav, prije više od deset godina, uspješno implementirali stručnjaci tadašnjega poduzeća "Nikola Tesla". Zbog tog razloga definirana je i treća razina izgradnje nove informacijsko-komunikacijske infrastrukture. Riječ je o prijenosno-pristupnoj mreži koja se sastoji od multipleksora pomoću kojih se osigurava kvalitetni prihvat telefonskoga prometa do prve rout telefonske centrale iz sustava ŽAT te transparentni pristup osobnim računalima, neophodan za funkcioniranje suvremenih poslovno-informacijskih sustava (npr. prodaja karata).
Četvrta razina ovoga posla jest objedinjavanje ukupnoga prometa podacima i stvaranje jednoznačne IP osnovice u čitavome poslovno-informacijskom sustavu Hrvatskih željeznica, nastavlja P. Šeatović. Suvremeno rješenje IP prijenosnoga sustava temelji se na vrlo kvalitetnim routerima Junipera koji je globalni Ericssonov partner. Nakon završetka te razine posla stvorit će se uvjeti za kvalitetnu komunikaciju među svim korisnicima uredskoga sustava u HŽ-u. To se posebno odnosi na rješenje gradske mreže (Metropolitan Area Network - MAN) u koju će se povezati svi poslovni sustavi u zgradama Hrvatskih željeznica koje se nalaze na različitim lokacijama u Zagrebu. Povezivanje će se obaviti optičkim kabelima koji će se polagati u podzemni kanalski sustav čiji je vlasnik HŽ. Poslovni objekti koji nisu u dosegu podzemnih kanala povezat će se radio vezom putem MiniLinkova.
"Za cjelovito rješenje informacijsko-komunikacijske infrastrukture HŽ-a neophodne su još šesta i sedma razina posla koje pretpostavljaju izgradnju i aktiviranje lokalnih mreža u svim uredima HŽ-a u Zagrebu", objasnio je P. Šeatović.

D. Kobsa

 

 

 

[Predrag Šeatović]

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2002