ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 5 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Testiranje MMS aplikacija
t.gif (43 bytes)
Ericsson Mobility World centar u ETK

Ekipa iz Ericsson Mobility World centra u našoj kompaniji, u suradnji sa stručnjacima ETK/C, nedavno je dovršila instalaciju dva nova čvora u svome laboratoriju. Namjena im je testiranje aplikacija za mobilni Internet, posebno testiranje aplikacija za slanje multimedijskih poruka. Instalirani su MMC trial sustav i Enterprise WAP Gateway 3.0. Ispituje se funkcionalnost slanja poruka prema Sony Ericssonovim mobilnim telefonima T68i, komunikacija prema e-mail serverima i omogućava se razvoj aplikacija koje se odmah mogu ispitati na "pravom" sustavu.

Osnovna zamisao jest omogućiti ispitivanja aplikacija onim kompanijama koje razvijaju nove usluge za mobilni Internet. Također, u dogovoru s timom iz Centra za razvoj aplikacija (Application Developement centra - ADC) u Institutu za telekomunikacije, ispituju se funkcionalnosti aplikacija razvijenih u tome Centru.

Testiranje aplikacija i kompletnu tehničku podršku za Ericsson Mobility World centar u ETK vodi Hrvoje Vojnić, dok se za poslovni dio i suradnju s partnerima brinu Damir Bušić, Ivan Malić i Žarko Tešić. Kapaciteti laboratorija koriste se također za ispitivanje ponašanja aplikacija na simuliranoj GPRS/EDGE/UMTS mreži kako bi se razvojnim timovima osigurao uvid u ponašanje aplikacija u realnim uvjetima. Za takva ispitivanja koristi se GATE 2 alat.

Multimedia Messaging Service (MMS) uvodi nove mogućnosti slanja poruka putem mobilnih terminala i način interakcije između korisnika. Omogućava se slanje slika (u početku će broj različitih formata slika biti ograničen), zvučnih zapisa i formatiranoga teksta, povezanih u cjelinu i vremenski usklađenih pomoću SMIL jezika.

Tipični scenarij slanja MMS poruka izgleda otprilike ovako. Poruka se sastavlja na mobilnome terminalu i šalje na drugi mobilni telefon ili e-mail adresu (ili obratno). Na terminal se također može spojiti mini-kamera, snimiti slika i poslati je izravno s telefona. Poruka dolazi do MMC poslužitelja koji ju sprema u svoju bazu podataka. Nakon provjere odredišta i primateljevih postavki, ako je poruka poslana na drugi mobilni terminal, korisnik kome je upućena dobiva o tome obavijest (WAP push, šalje ju WAP gateway) uz naznaku kako ju može pogledati. Ovaj korak potreban je radi mogućnosti terminala, tj. ako terminal ne može prikazati sliku, korisnik će dobiti Internet adresu na kojoj može pogledati poruku koju je dobio. Ako primatelj ima MMS kompatibilni terminal, može odmah skinuti poruku i pogledati ju. Moguće su i različite druge vrste obavijesti: uspješno primljena poruka, poruka pročitana, neuspješno slanje i sl.

MMS koristi standardne protokole (SMTP, HTTP, SMPP) za komunikaciju s ostalim čvorovima u mreži što osigurava lakšu integraciju sustava. Poruke upućene putem MMS čvora ne gube se u slučaju neuspješne isporuke, nego se spremaju u bazu i šalju ponovo unutar definiranoga razdoblja. Poruka se briše ako se u naznačenome razdoblju ne može isporučiti. Tako je postignuta maksimalna fleksibilnost.

Slika prikazuje shemu MMS sustava i njegova mjesta u mreži. Vidljiva su sučelja/protokoli koji se koriste i međusobna povezanost čvorova. Vrlo slična konfiguracija nalazi se i u Ericsson Mobility World laboratoriju naše kompanije.

Laboratorijska oprema već se koristi za ispitivanje novih aplikacija koje razvijaju partneri Ericsson Mobility Worlda u Hrvatskoj: kompanije Epsilon, AiM i TIS.kis. Još nekoliko kompanija je pred potpisivanjem ugovora o partnerstvu s našim Ericsson Mobility World centrom nakon čega će se ispitivanja intenzivirati.

Hrvoje Vojnić

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2002