ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 5 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Zdravstveno osiguranje zaposlenika na službenome putu
t.gif (43 bytes)
ETK/L - Upravljanje ljudskim potencijalima

Novom Odlukom o osnovicama, načinu obračuna i plaćanja sredstava za ostvarivanje prava iz osnovnoga zdravstvenog osiguranja HZZO je od 1. travnja, između ostaloga, definirao obveze za zaposlenike i poslodavce kod upućivanja zaposlenika na službeni put u inozemstvo. Za zaposlenike to znači dosta posla i vremena oko prikupljanja različitih potvrda i uvjerenja, a za poslodavca dodatne troškove.

Kako je propisano, za svaki službeni put u trajanju do 30 dana zaposlenik bi trebao pribaviti potvrdu o osobnome zdravstvenom stanju od svoga izabranog liječnika. Poslodavac bi tu potvrdu uz putni nalog (ili njegovu kopiju) trebao predati područnome uredu HZZO-a. Na osnovu toga, od HZZO-a bi se dobila potvrda na rok od 30 dana. Poslodavac je, prema navedenoj Odluci, također dužan plaćati poseban doprinos za korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu i to po stopi od 20 posto na osnovicu od 1800 kn.

Prema istoj Odluci, još su nešto zahtjevnije obveze kod putovanja duljih od 30 dana. Obveza uplate posebnoga doprinosa odnosi se na slučajeve upućivanja zaposlenika na službeni put u države s kojima Republika Hrvatska ima sklopljene, odnosno preuzete, ugovore o socijalnom osiguranju, a to je veći broj europskih država. Poslodavac bi trebao platiti za zaposlenika doprinos od 20% na osnovicu za obračunavanje redovitoga doprinosa, a zaposlenik bi trebao prikupiti više različitih potvrda (liječnički pregled, suglasnost Ministarstva rada i muškarci potvrdu Ministarstva obrane) što sve iziskuje dosta posla i vremena. Ako zaposlenik, iz bilo kojega razloga, ne prikupi tražene potvrde, a u slučaju potrebe za zdravstvenom zaštitom u inozemstvu, trebat će sam nadoknaditi troškove za dobivenu zdravstvenu uslugu. Povrat troškova bi se naknadno trebao zatražiti od HZZO-a.

Drugi je slučaj kod putovanja u zemlje s kojima HZZO nema sporazum o socijalnome osiguranju. Za odlazak u te zemlje, ako se dobije suglasnost HZZO-a, poslodavci mogu osigurati zdravstvenu zaštitu zaposlenika o svome trošku (npr. u našoj kompaniji putem Croatia/Coris osiguranja).

Uz to, ovom Odlukom HZZO-a gotovo su onemogućena službena putovanja stručnjaka koji boluju od nekih kroničnih bolesti.

U javnosti je rašireno mišljenje da je propisani postupak previše kompliciran, dugotrajan i skup. Predstavnici gospodarskih tvrtki, među kojima i naša kompanija, javno su prosvjedovali zbog ovakvoga novog propisa. Iz HZZO-a je dano obećanje da će se do kraja lipnja o.g. donijeti provedbeni akt koji bi trebao pojednostaviti propisanu proceduru.

N. Duić

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2002