ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 8/9 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Snaga u čvrstim temeljima
t.gif (43 bytes)

ETK Institut za telekomunikacije

Višestruko dokazana stručnost djelatnika u ETK Institutu za telekomunikacije, koji će u novim organizacijskim promjenama postati kompanijom-kćeri Ericssona Nikole Tesle - Ericsson Tesla SoftLab, gradila se godinama i stoji na čvrstim temeljima. Dobar primjer za profesionalnu snagu stručnjaka ETK Instituta je realizacija niza projekata koji su se odvijali od 1999. u suradnji s Ericssonovim istraživačko-razvojnim centrom u Finskoj, pod zajedničkim nazivom Open Network Gateway.

Kada je 1999. ETK započeo suradnju s Ericssonovom kompanijom u Finskoj (LMF) na razvoju upravljačke jedinice medijskoga pristupnika (MGC - Media Gateway Controler) u sklopu projekta posvećenoga pristupniku otvorenoj mreži (ONG - Open Media Gateway) u inicijalnom timu sudjelovali su Zoran Kokolj, zadužen za SIP (Session Initiation Protocol), Miljenko Opsenica, zadužen za MGCP (Media Gateway Control Protocol), Joško Bilić, zadužen za kontrolu poziva (Call Control) te Ivan Lupić i Robert Radošević, koji su bili odgovorni za RADIUS protokol. Budući da je tijekom 2000. godine ETK Institut za telekomunikacije preuzeo odgovornost za protokole H.323, RADIUS (AAA) i ISDN, možemo reći da su naši stručnjaci radili gotovo na cijelom MGC-u. Na Ricardo projektima, u čijem je fokusu također bio MGC, do danas je sudjelovalo više od pola stručnjaka Datacom uredaiz našega Instituta.

Skup projekata koji su bili posvećeni usavršavanju pristupnika otvorenoj mreži (Open Network Gateway) vodio je Predrag Pavić, stručnjak ETK Instituta za telekomunikacije. On objašnjava:
"ONG (Open Network Gateway) je mrežni element smješten između PSTN i IP mreže koji obavlja prilagodbu PSTN signalizacije na IP protokole i obratno. Jednostavnije rečeno, to znači da ovaj element omogućuje upućivanje poziva s vašeg "običnog" telefona na telefon u IP mreži, npr. na aplikaciju telefona na vašem računalu. ONG se sastoji od tri elementa: signalizacijskoga pristupnika (SG - Signalling Gateway), upravljačke jedinice medijskoga pristupnika (MGC - Media Gateway Controller) te samoga medijskoga pristupnika (MG - Media Gateway) koji je odgovoran za prilagodbu medija (govor, podaci ili video) i trenutačno podržava niz protokola: ISUP, ISDN, H.323, SIP, H.324 (Video), MGCP, H.248 i RADIUS za AAA (Authentication, Authorization and Accounting). Otvorenost u nazivu ONG-a se odnosi na otvorenost arhitekture, što znači da se pojedini ONG može sastaviti od elemenata koje je proizvelo više različitih proizvođača. ONG predstavlja jedan od elemenata sustava definiranog prema 3GPP (3G Partnership Project)."

Do danas je iz Ricardo projekata proizašlo četrnaest inovacija te jedan prijedlog za patent "Interworking of Video Channel Signalling". Jedan od autora toga patenta je Marko Hočevar, stručnjak za dizajn mreža u našem Institutu.

Znate li što je to ViG?

S razvojem video pristupnika (ViG - Video Gateway) u ETK Institutu počelo se 2002. godine. ViG je inačica MGC-a koja podržava protokol H.324M, odnosno video pozive. Voditelj tima koji je radio na tom projektu bio je upravo Marko Hočevar. Od njega detaljnije saznajemo o tijeku Spitfire projekta u sklopu kojega se ViG razvijao:
"Prošle godine sam sudjelovao u Ricardo projektu, pa se tako ukazala prilika da u siječnju ove godine nastavim rad na razvoju MGC-a za potrebe video pristupnika u Finskoj. Tako se moj rad na Ricardu pretočio u sudjelovanje u Spitfire projektu. Prvotno je bio planiran boravak u Finskoj od tri mjeseca, ali rad se produžio na maksimalan period o šest mjeseci.

U početku je moja odgovornost bila ograničena na H.323 protokol - signalizacijski protokol koji se koristi u IP mreži. Zadatak je bio napraviti uvodnu studiju za komunikaciju računalnoga klijenta i video pristupnika, a kasnije se odgovornost proširila i na uvodnu studiju komunikacije video pristupnika i 3G mobitela u mobilnoj mreži. To je bilo jako stimulativno i uzbudljivo razdoblje za mene. Napisao sam dokument koji na razini protokola opisuje način komuniciranja video pristupnika s mobilnom mrežom i IP mrežom. Kasnije se nametnula potreba da prisustvujem sastancima s potencijalnim kupcem Hutchinsonom i njegovim dobavljačima 3G mobitela NEC-om i Motorolom. Moram priznati da me u tim trenucima hvatala trema. Ipak, bilo mi je to prvi put da u poslovnom okruženju izlazim iz Ericssonovoga miljea te moram voditi računa o pristupu kupcu te doziranju informacija koje im Ericsson želi otkriti. Ali, početna trema je nestala onoga trena kada se krenulo u raspravu o tehničkim detaljima i mogućim problemima. Brzo sam se uvjerio da ovdje u ETK ne samo da ne zaostajemo, nego smo po kompetencijama daleko ispred mnogih drugih stručnjaka u svijetu."

Da je tako, Marko je dokazao i vlastitim primjerom. Naime, kada se ispostavilo da su problemi u povezivanju protokola na IP i 3G mobilnoj mreži toliko veliki da je u pitanje doveden čitav projekt, od njega se tražila stručna procjena o mogućnostima za rješavanje problema i vremenu koje bi za to bilo potrebno. Marko je prihvatio izazov i …
"Rješenje koje sam osmislio uz pomoć Keijo Laihoa iz Finske bilo je uspješno i bit će korišteno u krajnjem proizvodu. To rješenje sam i patentirao, a patent je zasad prihvaćen unutar Ericssona na što sam vrlo ponosan, iako to nije bilo neko revolucionarno otkriće."

Ne dajte se zbuniti Markovom skromnošću. U ETK Institut slijevali su se mailovi s pohvalama za njegov predani rad i inventivnost.

A on sam jednostavno zaključuje:
"Preporučio bih svakome tko dobije šansu da dođe u kontakt s kupcem da prihvati taj izazov, jer puno je uzbudljivije raditi kada direktno od korisnika čuješ što misli o proizvodu kojega razvijaš. Za kraj bih se želio zahvaliti kolegama iz odjela koji su kvalitetom svog rada u Finskoj utrli i olakšali moj put te kolegici Emi Vukelić koja je sa mnom sudjelovala u ovom poslu. Zahvaljujem se i svojim pretpostavljenima na ukazanom povjerenju."

Video poziv je nedavno uspješno demonstriran u Huthinsonu i Vodafonu koji su pokazali veliko zadovoljstvo prikazanim rješenjem.

J.Lončar

 

 

[Marko Hočevar i Predrag Pavić iz ETK/D]

Tehnička podrška

©Copyright    

10-10-2002