ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 8/9 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Prilagodba Ericssonovoj organizaciji
t.gif (43 bytes)
Promjene u ETK/D

U sklopu poslovnih procesa na razini korporacije, naša kompanija također se prilagođava novoj organizaciji i tržišnim uvjetima. Za koji mjesec kompanijski razvojno-istraživački centar ETK/D postat će kompanija-kći u sastavu Ericssona Nikole Tesle. Odluku o tome donio je Nadzorni odbor ETK. Naziv kompanije, kako je već objavljeno, bit će Ericsson Tesla SoftLab d.o.o.. Ericsson Tesla SoftLab postaje Društvo s ograničenom odgovornošću u stopostotnom vlasništvu Ericssona Nikole Tesle.
U tumačenju razloga formiranja kompanije-kćeri i vizije njene budućnosti koristili smo više izvora među kojima su i odgovori Björna Dellasa, direktora Instituta za telekomunikacije na pitanja zaposlenika o toj problematici.

Dva glavna razloga osnivanja kompanije-kćeri u ETK

Namjera je toga procesa stvoriti jasniju sliku o ulozi i odgovornosti ETK/D u odnosu na našu kompaniju i Ericsson. Naša je kompanija dio Ericssonove tržišne strukture i pripada tržišnoj jedinici Srednja Europa. Istodobno, Ericsson Tesla SoftLab igrat će važnu ulogu u Ericssonovoj razvojno-istraživačkoj zajednici.
Nova organizacija ETK/D bit će u skladu s organizacijom ostalih Ericssonovih kompanija koje se, kao odvojene cjeline, bave istraživanjem i razvojem. Takva je organizacijska struktura prisutna u Njemačkoj, Nizozemskoj, Španjolskoj, Italiji, Švedskoj i dr. gdje su već osnovane kompanije-kćeri koje se bave razvojem.

Pravni položaj kompanije-kćeri

Kompanija-kćer je pravni termin za samostalnu kompaniju koja je u stopostotnome vlasništvu kompanije-majke. Kompanija-kćer je subjekt koji ima vlastitu registraciju, porezni broj, bilancu stanja, imovinu, zaposlenike, menadžment itd. Međutim, s druge strane, njeni poslovni rezultati ulaze u financijske rezultate kompanije-majke.

Razlozi reorganizacije Ericssonovih razvojno-istraživačkih centara

Sam proces reorganizacije i koncentracije Ericssonovih razvojnih centara još nije završen. To je trajna aktivnost usmjerena na povećanje učinkovitosti i brzine poslovanja u spomenutome području. Program koncentracije aktivnosti i resursa ima za cilj smanjenje investicija u području istraživanja i razvoja na razinu od 15% ukupne prodaje Ericssona. Zapravo, korporacija nastoji dobiti više nego do sada od uloženoga novca u razvoj proizvoda te na taj način zadržati vodeću poziciju u odnosu na konkurenciju.

Slijedi li nova interna reorganizacija ETK/D

Ne postoje planovi o novoj internoj reorganizaciji nove kompanije-kćeri. Kao što je poznato ETK/D se sastoji od tri operativne jedinice (Upravljanje proizvodima i signalizacijom, Mrežno povezivanje i Novi proizvodi) te tri jedinice za podršku (Istraživanje, Logistika i Upravljanje poslovanjem i operativni razvoj). Zadaća operativnih jedinica jest rad na razvojnim projektima i uska suradnja s Ericssonovim CCND i s ETK KAM-ovima, a zadaća jedinica za podršku jest rad na zajedničkim ciljevima.
Treba ipak reći da će nova kompanija kada počne "živjeti" prihvatiti organizaciju u skladu s Ericssonovom organizacijom te tržišnim i poslovnim zahtjevima.

Broj zaposlenih

Nova kompanija Ericsson Tesla SoftLab počet će svoj rad s postojećim brojem zaposlenika. U taj broj uračunati su i stručnjaci ETK/D (13 osoba) koji rade na ugovoru u drugim Ericssonovim kompanijama. Budući planovi glede strukture i broja zaposlenika ovisit će o količini posla te odgovornostima koje će ova kompanija dobivati na razini Ericssona. U svakome slučaju, cilj je zadržati istu poslovnu orijentaciju te zadržati, pa čak i povećati, obim poslovanja i kvalitetu.

Jasno određeni odnosi s ETK i Ericssonom

Nova kompanija Ericsson Tesla SoftLab imat će jasno određene odnose s Ericssonom Nikolom Teslom, što uključuje jasne odgovornosti i ugovore o pružanju usluga (SLA), te jasno definirane odnose s drugim kompanijama unutar korporacije.
Osnovat će se i novi Nadzorni odbor kompanije-kćeri sastavljen od predstavnika ETK, Ericssona i predstavnika društvene zajednice i to: Ake Enell, predsjednik NO, Kristian Tiovo, potpredsjednik, Lars Jacobson te Mats Karlsson i prof. dr. Ignac Lovrek, članovi. Björn Dellas, direktor ETK/D također ulazi u sastav novoga Nadzornog odbora

Suportiranje glavnih centara

Djelatnost istraživanja i razvoja u Ericssonu koncentrira se na nekoliko glavnih i suportirajućih centara. Kao jedan među izabranim Ericssonovim centrima za podršku naš Institut za telekomunikacije radi s glavnim razvojnim centrima u Njemačkoj, Švedskoj i Italiji. Razvija AXE (promet, signalizacija, kontrola i mrežno povezivanje) i Cello platformu (mrežno povezivanje).
S obzirom na cijenu, vrijeme isporuke i kvalitetu hrvatski centar je jedan od glavnih Ericssonovih dobavljača razvojnih rješenja za postojeći proizvodni program. Rezultati i način rada hrvatskoga razvojnog centra najveća su prednost kada je riječ o preuzimanju nekih Ericssonovih razvojnih projekata. Tijekom ove godine razvojni centar ETK uspješno je i brzo preuzeo čak 8 Ericssonovih razvojnih projekata. S takvim odnosom i predanošću poslu nova kompanija Ericsson Tesla SoftLab nastavit će s dosadašnjim aktivnostima pa čak i dodatno uključiti se u nove Ericssonove projekte.

Samostalne razvojne aktivnosti

ETK/D je putem prodajnih kanala ETK već predstavio na otvorenome tržištu nekoliko proizvoda koji su rezultat samostalnoga razvoja njegovih stručnjaka. Nova kompanija će nastaviti takvu poslovnu orijentaciju.

Nastavak sličnih procesa u ETK

Ericsson Nikola Tesla je ovoga proljeća počeo s prilagodbom Ericssonovim zahtjevima za reorganizacijom u skladu s tržišnom situacijom i taj proces još nije dovršen.

D.K.

POČETAK RADA ERICSSON TESLA SOFTLABA NAJKASNIJE DO 1. SIJEČNJA 2003.

Najavljivana promjena u organizaciji Ericssona Nikole Tesle koja podrazumijeva početak djelovanja kompanijskoga Instituta za telekomunikacije kao kompanije-kćeri, a koja je trebala stupiti na snagu 1. listopada ove godine, odgađa se i provest će se najkasnije do početka iduće godine.

Razlozi za pomicanje datuma početka rada Ericsson Tesla SoftLaba, kako će se zvati nova kompanija, nalaze se u razrješavanju pitanja vezanih za IS/IT funkcionalnosti nove kompanije-kćeri u odnosu na kompaniju-majku i Ericssonovu korporaciju. Kako je za jasno definiranje odgovora na ta pitanja potrebno neko vrijeme i kako bi se kompaniji-kćeri u punoj mjeri osigurali uvjeti za početak samostalnoga djelovanja, Ericsson Nikola Tesla SoftLab neće početi s radom idućega mjeseca, već najkasnije do početka 2003. godine.

 

 

[Björn Dellas]

Tehnička podrška

©Copyright    

09-10-2002