ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 10 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Uspješno gospodarstvo - hrvatska euroulaznica
t.gif (43 bytes)


Na inicijativu Vlade i Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske, 28. i 29. listopada, čelnici najuspješnijih hrvatskih gospodarskih tvrtki i Hrvatske narodne banke sastali su se u Bruxellesu s predstavnicima Europske komisije. Cilj susreta bio je bolje upoznati dužnosnike EU-a s hrvatskim gospodarskim potencijalima u zemlji i regiji i podastretim objektivnim činjenicama promijeniti njihovu percepciju. Iako će politički kriteriji biti presudni za odluku o prijemu Hrvatske, naše gospodarstvo je jedan od najkvalitetnijih argumenata za dobivanje pozitivnoga odgovora na molbu za članstvo u Europskoj zajednici. U delegaciji hrvatskih gospodarstvenika u Bruxellesu, između ostalih, aktivnu ulogu imao je i Ake Enell, predsjednik kompanije Ericsson Nikola Tesla.

"Biti članom delegacije koja ima tako važnu zadaću veliko je priznanje i čast i to je još jedan dokaz da je naša kompanja prepoznata po izvrsnosti poslovanja na razini zemlje i šire", ocijenio je Åke Enell.
Vodeći hrvaski poslovni ljudi, što do sada nije zabilježeno u praksi zemalja u tranziciji koje su podnijele molbu za članstvo u EU, dobili su priliku predstaviti dostignuća i mogućnosti hrvatskoga gospodarstva od makroekonomskih pokazatelja do šire poduzetničke klime. Kao primjer privatizacije i uspješnoga restrukturiranja društvenih poduzeća poslužila je naša kompanija.
U delegaciji su bili Tonino Picula, ministar vanjskih poslova, a od predstavnika gospodrastvenika, uz Åke Enella, predsjednika Ericssona Nikole Tesle, bili su Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave HT-a i Hrvatske udruge poslodavaca, predsjednici uprava Plive, Željko Čović, Podravke, Darko Marinac, Eurocablea, Ernest Tolj i Atlantic grupe Emil Tedeschi, potpredsjednica Agrokora, Ljerka Puljić te zamjenik guvernera Hrvatske narodne banke Boris Vujičić.
Za vrijeme boravka u Bruxellesu grupa naših gospodarstvenika susrela se i s povjerenikom za vanjsku politiku EU Crisom Pattenom i povjerenikom za proširenje EU Günterom Veheugenom.
"Iako će politički kriteriji biti presudni za odluku o prijemu Hrvatske u Europsku uniju, hrvatsko gospodarstvo je jedan od najkvalitetnijih argumenata za dobivanje pozitivnoga odgovora. Godina dana odlučivanja o hrvatskome članstvu - od proljeća 2003. kada je Hrvatska predala molbu do proljeća 2004. kada se očekuje odgovor EU - pravo je vrijeme za takvo predstavljanje. Pri tome je vrlo važna i spoznaja čelnika EU o tome kakv je utjecaj Hrvatske u regiji ", konstatirao je ministar Picula.
Stanje hrvatskoga gospodarstva bolje je od percepcije koja postoji na Zapadu, a Hrvatska je preko svojih ključnih kompanija, koje su mahom u vlasništvu europskoga kapitala, već zakoračila u Europsku uniju, jedinstvena je ocjena delegacije naših gospodarstvenika.
Kako saznajemo od Snježane Bahtijari, direktorice Kompanijskih komunikacija, koja je također bila u Bruxellesu u pratnji našega predsjednika, dužnosnici Europske komisije su dali do znanja da ovaj susret smatraju vrlo korisnim i informativnim te su pohvalili Ministarsvo vanjskih poslova RH koje je iniciralo takav sastanak.
Na kraju treba naglasiti da su u pripremi cijeloga projekta za Bruxelles, aktivnu ulogu imali i stručnjaci naše kompanije iz Kompanijskih komunikacija i IS/IT-a.

D. Kobsa

 

 

[Predsjednik ETK govori čelnicima EU o našem uspješnom primjeru  pretvorbe i privatizacije]

Tehnička podrška

©Copyright    

07-11-2003