ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 11 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Reći - ne poreći, šutjeti - uživati u slobodi misli
t.gif (43 bytes)

Razmišljamo o temi: Je li šutnja zlato?

Što manje riječi, to će se stvar prije izgladiti. Ispeci, pa reci. Šutnja je zlato. Te drevne narodne mudrosti govore o šutnji kao izlazu iz nerazmrsivih situacija…zapravo, iz svih situacija. Šutnja u sebi krije snagu neiskorištenih potencijala i ostavlja priliku za novi početak. Jednom izgovorene, riječi nas ograničavaju, usmjeravaju i predstavljaju onakvima kakve su one same. Šutjeti znači uživati u slobodi misli, a ipak posjedovati sigurnost kakvu nam niti najljepše riječi ne mogu pružiti. Uostalom, lijepe riječi najčešće su neistinite, a istinite riječi najčešće nisu lijepe. Preostaje nam šutnja. Ali, možemo li ići kroz život u tišini, bez opredjeljenja o kojima se usudimo glasno govoriti? Očigledno ne, budući da se nekolicina zaposlenika naše kompanije odazvala pozivu da iznesu svoje mišljenje na temu: Je li šutnja zlato?

Dubravka Gott: Zlato može pripadati bilo kome, a šutnja samo onomu tko šuti
Zlato je plemenita kovina, vječnog sjaja i ljepote. Šutnja je plemenita, vječnog sjaja i ljepote - činimo li njome dobro.
Zlato je blještavo i sjajno. Šutnja je blještava i sjajna - ako je to odraz naše duše.
Zlato se može otuđiti. Šutnja ostaje zauvijek moja.

Branimir Antolić: Vjerujem u narodne mudrosti
Da u tvrdnji kako je šutnja zlato nema istine, ne bi postojala ni takva narodna izreka. Vjerujem da je ono što je poteklo iz naroda obično i najmudrije. Da nema istine u tome, ne bi se niti otvarala diskusija na tu temu. Sve što izgovorimo u afektu, pod naletom vlastitih ili tuđih emocija, zvuči bitno drugačije od onoga što govorimo "kada ohladimo", odnosno, kada se emocije stišaju, a razum uključi. Tada se, najčešće, svaka tema o kojoj se vodila rasprava čini manje važnom. Uostalom, šutnja nikoga ne vrijeđa - ona istodobno može biti i "za" i "protiv". Sve izrečeno je uvijek određeno, teško popravljivo i tko zna kako shvaćeno. I u sudskim procesima uvijek se daje na znanje: "Možete se braniti i šutnjom, a sve što kažete može biti upotrijebljeno protiv vas."

Stjepan Martinčić: Najvažnije su dobre namjere
Je li šutnja zlato? Ovisi o situaciji. Šutnja je zlato ako prešutimo nepotrebne izjave, ogovaranja ili što je još gore, klevetanje, ruganje, hvalisanje, podsmjehivanje. Ako prešutimo tuđe mane i pogreške koje nas se ne tiču, ako ne prenosimo neprovjerene informacije tada također možemo govoriti o zlatnoj šutnji. Ali, šutnja nije zlato ako šutimo onda kada treba s dobrom namjerom opomenuti onoga koji radi loše, koji se ruga, kleveće drugoga, koji zadržava informacije koje je na temelju svoje uloge u zajednici dužan dati, koji krade i slično. Također treba uzeti u obranu nevino optuženoga, te govoriti kako bi se razotkrila očita neistina. Pri tomu bi se trebali rukovoditi željom da pomognemo, a ne da oholo kritiziramo. Kada bismo imali hrabrosti progovoriti u takvim situacijama mnogo bi se lošega izbjeglo. Naravno, sve to vrijedi za bilo koju životnu situaciju, a ne samo za radnu sredinu.

Dragana Bujan: Treba razlikovati povjerljive informacije od zajedničkih tema
Odgovor na pitanje o tomu je li šutnja zlato ne mogu dati s velikom sigurnošću. Mislim da je generalizirati teško te da svaku situaciju treba uzeti zasebno. Možda tek možemo različite slučajeve razvrstati u dvije skupine - osobne tajne i zajedničke probleme. Ako se radi o tajni koju nam je povjerio prijatelj, odnosno, o nekoj povjerljivoj informaciji tada o tome treba svakako šutjeti i stvar zadržati za sebe. Ali, ako se radi o problemu ili dvojbi koji se tiče i drugih ljudi oko nas, onda o tome svakako treba razgovarati te problem riješiti. Gore je stvari ostaviti nerazriješene, nego li se zbog bojazni da nekoga ne povrijedimo, skanjivati reći što mislimo.

Snježana Fabijanić-Ciganović: Da je šutnja zlato, svi bismo se lako obogatili
Poznato je da su nekada dvorske lude imale zadaću govoriti ono što se nitko drugi nije usudio reći. Problem iznošenja vlastitoga mišljenja oduvijek je prisutan u ljudskoj zajednici. Danas, doduše, u drugačijoj formi, ali on postoji. Da nije tako, vjerojatno to ne bi bila tema vaše ankete. Osobno mislim da uvijek treba reći svoje mišljenje, ali je vrlo važan način na koji se to čini. Riječ je o vještini koja se može učiti i izvježbati. No, zbog nedostatka komunikacijskih sposobnosti mnogi se ustežu reći što misle, bojeći se negativnoga učinka svojih riječi. Imati vlastiti stav, a ne iznijeti ga, zasigurno nije čin zlata vrijedan. Mislim da je upravo obratno. Da je šutnja zlato, onda bismo svi imali vrlo jednostavan recept da budemo bogati.

Žarka Žunić: Poslušajte svoju savjest
Suočivši se s pitanjem: "Je li šutnja zlato?" brzopleto htjedoh odgovoriti:" Da! Šutnja je zlato." Mnogo puta u životu potvrdila se ta stara izreka, ali pitanje je, je li baš tako?
Hoćemo li i treba li baš sve prešutjeti? Zbog mira ili straha dozvoliti sve i svašta...Šutjeti i kad drugi bezobzirno lažu...Kad vidite nepravdu ne reći za nju...Slijepo slušati i šutjeti ili se usprotiviti.
Mislim da je to odluka svakoga pojedinca, to je pitanje naše savjesti i našega morala. Svi se mi kad-tad moramo suočiti sa samima sobom, sa svojim razmišljanjima i mogućnošću da ih obznanimo ili šutimo.

Stjepan Belina: Za opće dobro
Da se držim narodne izreke koja kaže da je šutnja zlato morao bih ovu anketu ignorirati. Zašto? Ispadneš puno pametniji ako šutiš. No, odvažit ću se iznijeti svoja razmišljanja. Šutjeti i nije uvijek lako. Lako je izreći neku neprovjerenu tvrdnju i nanijeti nesagledive posljedice osobi ili osobama na koju se tvrdnja odnosi. To je puno jednostavnije no provjeravati istinitost i opravdanost svojih ocjena. Zadržavanje ili čak skrivanje informacija koje bi mogle pridonijeti općem dobru ili pomoći pojedincu druga je strana medalje. U svakom slučaju, čovjek mora jako dobro razmisliti koja će svoja saznanja javno iznijeti i u kojim okolnostima. A dok se o tome razmišlja, uputno je šutjeti. Dakle, ipak proizlazi da je šutnja zlato.

J. Lončar

 

 

[Dubravka Gott]

[Branimir Antolić]

[Stjepan Martinčić]

[Dragana Bujan]

[Snježana Fabijanić-Ciganović]

[Žarka Žunić]

[Stjepan Belina]

Tehnička podrška

©Copyright    

03-12-2002